ШУКАЙ!

Михайло Дегтярьов / Mykhailo Dehtiarov

ШУКАЙ!

Михайло Дегтярьов / Mykhailo Dehtiarov

Михайло Дегтярьов
Ця скульптура присвячується київському купцю, підприємцю, меценату і філантропу Михайлу Дегтярьову.

Купці Дегтярьови оселилися в Києві у 1830-тих роках. Саме представник цієї родини - Парфентій Дегтярьов у 1835-1837 роках став першим міським головою Києва. Проте основною його діяльністю була залізо-скоб'яна торгівля. Цією ж справою займався його син - Михайло Дегтярьов, який згодом стане відомим як один з найбільших київських меценатів.

Дорогу в бізнесі Михайлу Дегтярьову довелося турувати самостійно. Коли хлопцеві виповнилося тільки 6 років, його батько-купець помер. Лише завдяки прекрасній пам'яті, наполегливості, силі волі та здібностям у комерції Михайлу Дегтярьову поступово вдалося завоювати своє місце в київській торгівлі. Більше того, йому вдалося не тільки зберегти батькову справу, а й значно її розширити, принести нове бачення і взагалі вивести бізнес на новий рівень.

Поруч з торгівлею ще у молодому віці (близько 30 років) Михайло Парфентійович звернув увагу на благодійну діяльність. Попервах, у 1870 році, він став попечителем сирітського дому. Проте значно активніше за благодійництво Дегтярьов взявся у 1880-90-ті. У 1882 році головно за кошти Дегтярьова побудували Будинок купецьких зборів (нині Колонна зала імені Миколи Лисенка)

У 1883 році купець заснував богадільню для 40 старих і немічних. У 1892 році розпочав роботу так званий "будинок вдів", де безкоштовно могли знайти дах над головою 45 родин з дітьми, які втратили годувальника або опинилися в скрутному матеріальному становищі.

Неодноразово Дегтярьов жертвував гроші на різні благодійні заходи: на лікарню для чорноробів, на стипендії для бідних студентів Політехнічного інституту чи Комерційного училища. Однак за життя він не був найщедрішим з-поміж київських меценатів.

Справжня щедрість Дегтярьова проявилася у його заповіті. Загалом він передав Києву понад 4,5 мільйонів рублів. У цю суму входили вартість нерухомості, цінних паперів і просто готівка. У своєму заповіті Михайло Дегтярьов пояснював причину своєї щедрості. Він зазначав, що все життя збирав гроші для того, щоб потім допомагати бідним. Головна сума у заповіті Дегтярьова призначалася для облаштування богадільні і притулку для дітей старшого віку. Вже через 2 роки після смерті мецената, у 1900 році, на Лук'янівці розпочалося будівництво масштабного комплексу благодійних закладів.

Ще через два роки, у 1902 році, на п'яти гектарах за капітальною огорожею з'явилося тринадцять будинків. У богадільні знаходило притулок від 300 до 500 людей похилого віку щорічно, а дитячий притулок приймав 100-200 малолітніх у рік. Кожному мешканцеві благодійних закладів видавали білизну і верхній одяг. За бажанням вони могли працювати у майстернях і отримувати додатковий заробіток. Діти у притулку відвідували двокласне училище імені Михайла Дегтярьова, де здобували початкову освіту і навички ручної праці. При виході з притулку по досягненні 13 років їм безкоштовно видавали по дві пари білизни й одягу, взуття і невелику суму грошей для першого облаштування у самостійному житті. І все це за ті кошти, які заповів Києву Михайло Дегтярьов.

Скульптура Михайла Дегтярьова знаходиться за адресою: Володимирський узвіз 2, на фасаді Національної Філармонії України. Скульптура встановлена саме тут, бо купець став головним меценатом спорудження цієї будівлі.
Шукай бронзову скульптурку на фасаді Національної філармонії України за адресою: Київ, Володимирський узвіз, 2.

Look for a bronze sculpture at 2 Volodymyrskyi Descent.

Над скульптуркою працювали: The sculpture was made by:
«ШУКАЙ!» - це київські символи у вигляді бронзових міні-скульптурок.
«SHUKAI!» - is about small sculptures which represent Kyiv.