ШУКАЙ!

Київські шахи
Kyiv Chess

Київські шахи
В парку Шевченка, в альтанці поруч з фонтаном розташований найстаріший шаховий майданчик Києва. Тут традиційно збираються любителі шахів ще з 1960-х років — і традиційно грають на гроші. Але не розраховуйте легко заробити — ці "любителі" грають професійно!

Археологічні пошуки на території Києва та Вишгорода (1981) дають підстави стверджувати, що шахи були поширені і серед наших пращурів, адже знайдено дві кістяні шахові фігури, датовані орієнтовно 11–12 ст. Але масовою грою шахи стали набагато пізніше.

У 60-роках минулого століття у невеличких скверах, дворах багатоповерхівок, а влітку навіть на пляжах часто збиралися прихильники цієї інтелектуальної гри. Вуличний шаховий клуб спонтанно утворився й у Києві. Для цього було досить однієї шахівниці, двох гравців і… ясної погоди. Не проходило багато часу, як біля гравців гуртувалися "групи підтримки" з доброзичливих консультантів, суворих суддів, дворових гросмейстерів та завзятих уболівальників. Усе як годиться!

Спочатку поодинокі гравці у шахи, шашки та доміно збирались у сквері біля Золотих воріт. То був не надто безпечний для гравців період, адже серед них було багато ветеранів останньої війни, а це був народ гарячий і на руку важкий. Згодом, коли бажаючих зіграти партію стало набагато більше, ніж шахівниць, виникла потреба у турнірах, і тоді уся чесна компанія знайшла собі краще місце — неподалік, у парку Тараса Шевченка.

Ми певні: бронзовий поет, який за задумом скульптора та архітектора вдивляється у Червоний корпус Університету свого імені, тишком-нишком, коли ніхто не бачить, інколи зазирає краєм ока на картаті дошки. А там, внизу, неподалік від фонтана, басейн якого за формою нагадує Чорне море, вже більше ніж півстоліття збираються старі і молоді прихильники шахової гри, аби пограти або подивитися, а тепер — ще й помилуватися мініскульптуркою, створеною на честь цієї давньої вуличної традиції скульптором Ольгою Колесник.
прикмета
Потреш мене і зробиш хід конем
Rub me and you will make a clever move
Шукай бронзову скульптурку київських шахів у парку Шевченка, вхід той, що бліжче до вулиці Льва Толстого на перетині із Володимирською. На тому місці, де грають в шахи понад 50 років.

Look for a bronze Kyiv Chess sculpture at
Taras Shevchenko Park (in the alcove at the chess playground not far from the fountain).
  • Скануй QR-код та слухай епізод про Київські шахи у «Київміськподкасті» в мобільному додатку MEGOGO, в розділі «Аудіо»
Більше про Київські шахи – у «Київміськподкасті» в мобільному додатку MEGOGO, в розділі «Аудіо»

Над скульптуркою працювали: The sculpture was made by:
«ШУКАЙ!» - це київські символи у вигляді бронзових міні-скульптурок.
«SHUKAI!» - is about small sculptures which represent Kyiv.