ШУКАЙ!

Київський Комп'ютер
Kyiv Computer

ШУКАЙ!

Київський Комп'ютер
Kyiv Computer

Київський комп'ютер
Ця скульптура присвячена Малій Обчислювальній Електронній Машині (МЕОМ) – першому в континентальній Європі комп'ютеру, який був сконструйований колективом вчених під керівництвом академіка Сергія Лєбєдєва на околиці Києва, в Феофанії.

Про те, як автоматизувати процеси обчислень, Сергій Лєбєдєв замислився ще у 30-і роки XX століття, але розпочати втілення своєї ідеї в життя зміг лише після Другої світової війни.

У 1948 році в непримітній будівлі колишнього монастиря в Феофанії облаштували лабораторію для проектування майбутньої МЕОМ - Малої Обчислювальної Електронної Машини. Щоправда, сьогодні навряд чи хтось назвав би її малою: те, що зображено на міні-скульптурі та нагадує масивний стіл, - лише пульт оператора. А сама машина займала декілька кімнат на двох поверхах будівлі.)

Джерела живлення розмістили в підвалах. В окремому приміщенні напружено працювали 12 інженерів проектної групи. 15 техніків та монтажників забезпечували роботу механічних майстерень. Впродовж рекордних для того часу трьох років машина була спроектована, сконструйована і зібрана. Роботи відбувалися в режимі суворої секретності.

Створене українськими науковцями диво техніки виконувало 3 тис. операцій за хвилину. Загальна потужність 6-ти тисяч електронних ламп сягала 25 кВт. Введення даних у пам'ять МЕОМ здійснювалося за допомогою перфораційних карт або набиранням кодів на штекерному комутаторі. Данні виводилися шляхом фотозапису або друку на електромеханічному пристрої.

Так, зараз ці цифри виглядають смішно: смартфон у вашій кишені виконує на порядки більше операцій, але для того часу це було надзвичайно багато. Майже 5 років МЕОМ експлуатувалася цілодобово й охоплювала різні прикладні сфери: термоядерні процеси, космічні польоти, ракетну техніку, механіку, статистичний контроль якості, надзвукову авіацію та інші надзвичайно важливі галузі.

Мініскульптура на честь київських вчених-кібернетиків, створена скульпторкою Дарією Вовк.
легенда
Потри мене – і буде гарний інтернет.
Rub me and it will be good internet.
Фото Andrii Prots
Шукай бронзову міні-скульптурку київського комп'ютера на стіні ресторану Chang, вулиця Ярославів Вал, 23.
Look for a bronze computer near Chang restaurant, Yaroslaviv Val, 23.

Над скульптуркою працювали: The sculpture was made by:
«ШУКАЙ!» - це київські символи у вигляді бронзових міні-скульптурок.
«SHUKAI!» - is about small sculptures which represent Kyiv.