ШУКАЙ!

Київський грамофон
Kyiv Gramophone

Київський грамофон
Ця скульптура присвячена київським підприємцям, які знайомили киян з досягненнями світової техніки, зокрема з грамзаписом. Мініскульптура встановлена на стіні ресторації "Первак", за адресою вул. Рогнідинскька, 2.

Грамофон, запантенований винахідником Берлінером наприкінці XIX ст. в США, невдовзі став незмінним супутником київських вечірок. Вже на початку XX ст. продаж і ремонт грамофонів в Києві забезпечило так зване «Депо музичних інструментів». А трохи згодом фірма грамзапису «Екстрафон» налагодила масове виготовлення грамплатівок.

Це сталося завдяки діяльності відомого київського підприємця того часу – чеського іммігранта Їндржиха Їндржишека.

Сколотивши початковий капітал, любитель музичних інструментів одразу відкрив невеличкий магазин неподалік від оперного театру, а згодом розширив торгівлю, перенісши магазин на Хрещатик. Окрім грамофонів, що набули надзвичайної популярності у киян, в асортимент магазину входили різноманітні музичні інструменти, від балалайок та гармоній – до скрипок та концертних роялей.

Але ж грі на музичному інструменті треба було вчитися, та ще мати музичний слух, а грамофон було достатньо лише завести! Відтак стрімко почав підвищуватися попит на платівки. Водночас удосконалювалось і їх виробництво. Не зупинявся у підприємницьких пошуках і сам Їндржишек. Спільно з німецьким компаньйоном Ернстом Гессе у приміщенні магазину на Хрещатику було відкрито студію звукозапису від німецької фірми «Інтернаціональ Екстра-Рекорд».

Щоб не відставати від конкурентів, компаньйони побудували фабрику грамплатівок просто у Києві. І хоча перша спроба видалася невдалою (закладена на Шулявці фабрика постраждала від пожежі), але згодом в Києві з'явилась власна студія звукозапису, яка діяла до 1918 року.

Мініскульптура "Грамофон" має свій секрет. Музика, яка з нього лунає, – це відома пісня «Як тебе не любити, Києве мій». Створена з нагоди Дня Києва композитором Ігорем Шамо та поетом Дмитром Луценком, вона майже 60 років є не тільки освідченням у любові рідному місту, а й справжнім гімном нашої столиці.
легенда
Увімкни мене – почуєш київський гімн.
Switch me on and you will hear Kyiv anthem.
Шукай бронзовий грамофон в Києві на вулиці Рогнідинскькій, 2, біля старокиївської ресторації "Первак".

Музика, яка використовується у грамофоні:
«Як тебе не любити, Києве мій» (Києве мій).

©ТОВ «УМИГ МЬЮЗІК», автори Шамо И.Н., Луценко Д.Е.


Над скульптуркою працювали: The sculpture was made by:
«ШУКАЙ!» - це київські символи у вигляді бронзових міні-скульптурок.
«SHUKAI!» - is about small sculptures which represent Kyiv.