ШУКАЙ!

Київська гривня /
Kyiv Hryvnia

ШУКАЙ!

Київська гривня /
Kyiv Hryvnia

Гривня київського типу
Ця скульптура присвячена гривні київського типу – давньоруському срібному зливку, який використовувався як гроші та міра ваги у середньовічному Києві.

Гривня київського типу мала форму ромбовидного шестикутника з вагою близько 160 грамів. Її виготовляли в особливий спосіб. Гривня відливавася у спеціальному плавильному горні. У дуже розігріту форму заливали розпечений метал. Основа зливка виходила гладенька, а поверхня - пухирчата, вкрита кавернами (порожнинами). Така технологія виплавки давала міцну внутрішню структуру металу. Це дозволяло, за потреби, кувати зі зливка дуже тонкі пластини. Дуже ймовірно, що спочатку гривні були заготовками для ювелірного виробництва, а вже потім, коли відчувся брак срібла, їх стали активно використовувати як гроші.

Археологи стверджують, що срібними гривнями послуговувалися з 12-го до середини 13-го століття, до монгольського завоювання Києва. Це був, так званий, "безмонетний період" давньоруської історії, коли перестали карбувати власні монети і припинився притік арабських та європейських срібних грошей.

Гривні були символом багатства та засобом накопичення капіталу. Зазвичай їх використовували для значних фінансових чи торговельних платежів або угод. За гривні можна було купити дорогі товари: землю, майно, худобу. Наприклад, кінь в середньовічному Києві коштував 2-3 гривні.

Одна з перших знахідок давньоруських срібних зливків у Києві мала місце ще у 1635 році. Гривні знайшли під час реставрації Десятинної церкви під опікою Петра Могили, на жаль, від того часу не збереглося жодних достовірних свідчень. Тому перша документально зафіксована знахідка шестикутних срібних зливків у Києві датується 1826-1828 роками. Тоді чотири гривні київського типу знайшли під час розкопок тієї ж Десятинної церкви. Після цього, упродовж 19 та 20 століть, дослідники знайшли декілька десятків зливків у місті. Найбільше знахідок гривень припадає на центральну частину старого Києва - місто Володимира, Ярослава і Святополка (садиба Десятинної церкви, Михайлівського монастиря, вулиці Велика Житомирська і Трьохсвятительська).

Крім гривні київського типу ще виділяють новгородську і чернігівську гривні, які відрізнялися формою, вагою і територією поширення. Подібні паличкоподібні срібні зливки також побутували у середньовічній Литві, Польщі та Чехії.

Сьогодні найбільша в Україні колекція гривень київського типу зберігається у Національному музеї історії України та в його філіалі - Музеї історичних коштовностей.

Скульптура знаходиться за адресою: вул. Володимирська, 2, Національний музей історії України.
легенда
Мене потреш, гривню збережеш / Rub me and you will save a hryvnia

Шукай бронзову скульптурку в Києві біля входу до Національного музею історії України, вул. Володимирська, 2.

Look for a bronze sculpture at 2 Volodymyrska Street, on the wall of The National Museum of the History of Ukraine.

Над скульптуркою працювали: The sculpture was made by:
«ШУКАЙ!» - це київські символи у вигляді бронзових міні-скульптурок.
«SHUKAI!» - is about small sculptures which represent Kyiv.