ШУКАЙ!

Київська плінфа
Plinth brick

UA
EN
Київська плінфа
КИЇВСЬКА ПЛІНФА
Де шукати: вул. Дегтярна, 6 (вежа житлового комплексу "Подол Градъ" на Воздвиженці)


Кожна прогулянка Києвом – неповторна. А якщо гуляєш колишнім ремісницьким Подолом чи князівським Верхнім містом, мимоволі подумки поринаєш у давнину. Уявляєш минуле. Згадуєш, що знаєш. Насолоджуєшся тим, що бачиш. Щоразу дізнаєшся нового.

Ось урочисті Золоті ворота у гомінкому сквері біля метро. Перед ними – звивиста вуличка, що виводить охочих прогулятися прямо до мурів Святої Софії Київської. В ній, на давніх мозаїках і фресках, – лики святих, що вдивляються в наші душі. У величній тиші храму можна обережно торкнутися прохолодних могутніх стін і впустити до свого серця віковічну молитовну силу, що ллється згори золотим сяйвом. Це – магія! Й вона – усюди. Сягає відлунням від фундаменту Десятинної церкви (Успіння Пресвятої Богородиці) – першої кам'яної церкви Київської Русі часів Володимира Великого. Приховується в унікальних археологічних знахідках, що пошепки переповідають дослідникам спогади сивої давнини.

Та магія – і в церкві Спаса на Берестові, що поблизу Києво-Печерської лаври. Побудована, ймовірно, на межі 11–12 століття коштом Володимира Мономаха, вона тривалий час була місцем поховання князівського роду. Мужньо переживала злети і падіння, руйнації й відновлення. Та, на щастя, не зазнала забуття. Тепер, як і Софія Київська, – об'єкт світової спадщини ЮНЕСКО – дорогоцінний діамант у цілісній культурі людства.

Усі ці старожитності єднає спільна особливість – будівельний матеріал! І це – плінфа (з грецької – плита), що являла собою міцну, широку і пласку цеглину, яка від 10 до 13 століття повсюдно застосовувалася у Київській Русі при зведенні князівських палаців та у храмовому зодчестві. Добре розвинуте того часу різноманітне ремісництво забезпечило високоякісний процес її виробництва. Відбувалося це так: спочатку набивали глиною дерев'яну форму (раму). Зайву глину зрізали дерев'яним ножем. Потім обпалювали у спеціальних печах, висушували впродовж двох тижнів, і – плінфа готова!

Цікавий факт: у Національному музеї історії України зберігаються дві плінфи 10 ст. з рельєфним зображенням тризубу – князівського знаку Володимира Святославовича.

Виготовлений скульптором Сергієм Галенком мініатюрний зразок плінфи нагадує про плинність часу та спонукає до збереження історичних цінностей нашого народу.

Текст: Ірина Єгорова
Plinth brick
Plinth brick (from Greek Πλίνθος – 'tile, brick, squared stone') – wide and flat baked brick which is the main building material in the Byzantine architectureand in the Ukrainian art of temple building throughout the Xth-XIIIthcenturies. Zoloti Vorota and St. Sophia Cathedral were built of plinth brick.
легенда
Плінфи доторкнешся – житлом обзаведешся.
Rub me and you will have a new apartment.
Шукай бронзову міні-скульптурку київської плінфи за адресою: вулиця Дегтярна, 6, Воздвиженка.
Шукайте вежу в кінці вулиці Дегтярної.

Look for a bronze mini-sculpture of Kyiv Brick
at 6 Degtyarna St.,Vozdvizhenka.
Значки «Шукай!»
Символи Києва, які можна взяти з собою
Горщики «Шукай!»
Символи Києва вдома
Над скульптуркою працювали:
The sculpture was made by:
Юлія Бевзенко
Yulia Bevzenko
Менеджер Києва
Manager of Kyiv
Українська державна будівельна корпорація «Укрбуд»

Ukrainian State Construction Corporation «Ukrbud»

«ШУКАЙ!» - це київські символи у вигляді бронзових міні-скульптурок.
«SHUKAI!» - is about small sculptures which represent Kyiv.
Made on
Tilda