ШУКАЙ!

Котлета по-київськи
Chicken Kyiv

Смачний кулінарний символ столиці України
Ця скульптура присвячена найвідомішій київській страві - "котлеті по-київські", яку навіть за межами України називають "Chicken Kyiv". Мініскульптуру встановлено у дворику ресторану "Канапа" за адресою: Київ, Андріївський узвіз, 19.

У XІX столітті страва «котлета з м'яса птиці, обсипана панірувальними сухарями і приготовлена у фритюрі» мала назву: côtelette de volaille – котлета де-воляй. Вона за рецептурою приготування схожа на київську з тією різницею, що в українському варіанті начинкою слугує вершкове масло, до якого додають приправи: зелень, перець, сир, яєчний жовток. Якщо положити приправ більше, а замість масла використати якійсь соус або взагалі обійтися без нього, то отримаємо звичайну французьку котлету де-воляй.

В Києві, в ресторані готелю "Континенталь", такі котлети з курячого м'яса готували ще на початку ХХ століття.

За часів гетьмана Скоропадського котлетами по-київськи пригощали германських військових начальників. Потім стало вже не до котлет де-воляй або ж котлет по-київськи: прийшла комуністична доба.

У середині ХХ століття традиція приготування цієї вишуканої страви в київських ресторанах відродилася. Особливою популярністю користався ресторан "Столичний", де, як згодом виявилось, куряче м'ясо в котлеті замінювали більш дешевим риб'ячим філе, але... так виходило навіть ще смачніше!

Популярності "київської" котлети сприяли дипломатичні пригощання на рівні представників держав засновників ООН. (Але, коли мали на дипломатичному прийомі мали подавати цю страву, поруч з тарілками часто клали інструкцію, як її треба їсти, щоб поважний гість, надавивши виделкою на середину котлети, зненацька не забруднив крохмальну сорочку бризками розтопленого масла.)

У Києві котлети завжди подаються на курячій кісточці, на яку при подачі на стіл надягається папільйотка.

Зараз котлета по-київськи – такий же кулінарний символ столиці України, як і «Київський торт» (якому також присвячена одна з мініскульптур). Нею можна поласувати в декількох ресторанах, і в кожному ви знайдете свої різновиди цієї страви. Існує і "рибний" варіант, але зараз це ніхто не приховує!
легенда
Потреш мене – і завжди будеш ситим.
Rub me and you will always be full up and healthy.
Шукай бронзову скульптурку
у дворику ресторану "Канапа" за адресою:
Андріївський узвіз, 19.

Look for a bronze sculpture at 19 Andriyivsky Uzviz St.
  • Скануй QR-код та слухай епізод про котлету по-київськи у «Київміськподкасті» в мобільному додатку MEGOGO, в розділі «Аудіо»

Над скульптуркою працювали: The sculpture was made by:
«ШУКАЙ!» - це київські символи у вигляді бронзових міні-скульптурок.
«SHUKAI!» - is about small sculptures which represent Kyiv.