ШУКАЙ!

Київський велотрек / Kyiv Velodrome

Київський велотрек
Ця скульптура присвячена першому київському велотреку. На вулиці В'ячеслава Липинського розташований найстаріший в Києві і один з найстаріших в Європі діючий велотрек, вік якого вже сягнув за 100 років. Ця спортивна споруда з'явилась на гребні бурхливого індустріального розвитку міста у 1910-х і дивом майже не зникла під час будівельного бума 2000-х.

Це місце здавна займав Афанасіївський яр - звалище, де мешкали безхатченки. В 1910-х роках схили яру частково засипали, звели прибуткові будинки для "середнього класу" киян, розбили сквер, а в 1913 році зробили місце для активного відпочинку, який саме почав входити в моду — велотрек.

Споруду побудував киянин Іван Пилипович Біленко. Тут була не тільки велосипедна траса (яку тоді називали дещо дивним на сучасне вухо словом «циклодром»), але і літній кінотеатр («сінематограф»).

Велотрек зазнав декілька капітальних реконструкцій. В 1968 році було оновлено бетонне покриття та зведено адміністративний корпус, а в 1978-80 рр. споруду підготували до Всесвітньої Олімпіади, частина змагань якої проходила в Києві. Тоді бетонне покриття вкрили дерев'яними лагами та брусом з модрини.

В 1998 році велотрек був визнаний пам'яткою історії та архітектури.

У 2000 роках найстаріший міський велотрек опинився під загрозою знесення. Після тривалої боротьби киян за унікальну спортивну споруду в 2014 році було прийнято рішення її відновити. Зараз вона входить до ТОП-10 європейських велотреків і є однією з найстаріших в Європі діючих споруд цього типу, разом з велодромами Ерфурту (1885), Ерне Хілі (1891) та Мілану (1935).

В 2016 році стіну сусіднього будинку прикрасив мурал із зображенням велосипедиста – канадський художник Еммануїл Джарус зобразив тут самого себе на велосипеді.

Партнером мініскульптури стала компанія Stanley. В той самий 1913 рік, коли в Києві з'явився циклодром, на іншому боці планети Вільям Стенлі зробив революційний винахід – цілісну металеву вакуумну пляшку. Від пляшки Stanley почалася нова історія надійних термосів, які не б'ються.

Переживши бурхливе XX століття, термоси Stanley і київський велотрек залишаються легендами. Обидва стали символами руху, пригод і приємних спогадів, і через 106 років об'єдналися у захоплюючому історичному проекті "Шукай".
Прикмета
Потреш мене – набереш швидкість.
Rub me and you will gain speed.
Шукай бронзову скульптурку київського велотреку на вул. В'ячеслава Липинського, 15.

Look for a bronze Velodrome at 15 Viacheslava Lypynskoho Street.
  • Скануй QR-код та слухай епізод про Київський велотрек у «Київміськподкасті» в мобільному додатку MEGOGO, в розділі «Аудіо»
Більше про Київський велотрек – у «Київміськподкасті» в мобільному додатку MEGOGO, в розділі «Аудіо»

Над скульптуркою працювали: The sculpture was made by:
«ШУКАЙ!» - це київські символи у вигляді бронзових міні-скульптурок.
«SHUKAI!» - is about small sculptures which represent Kyiv.