ШУКАЙ!

Київська кава
Kyiv coffee

Київська кава / Kyiv coffee
Ця скульптура присвячена затишним київським кав'ярням та... гравцям на біржі. Мініскульптурка створена Ольгою Колесник у вигляді мармурового столика, на якому поруч з філіжанкою кави лежать олівець і газета (мабуть з останніми курсами акцій), прикрашає одну з колон будинку на Великій Житомирській, 20.

Вперше каву завезли в Київ арабські купці ще за часів Володимира Великого. Але широкого розповсюдження цей напій зазнав лише у XVII столітті, коли, за легендою, козак Юрій-Франц Кульчицький отримав від польського короля Яна III Собеського триста мішків кави у винагороду за врятування Відня, де відкрив власну кав'ярню.

Поширенню кави сприяли і чиновники Київської магістратури, бо частину оплати отримували цукром і кавовими зернами.

З середини XIX століття київська кавова історія набуває нового смаку. З-за кордону завозять сирі зерна, які засмажують уже в Києві, на спеціальній фабриці. Каву подають у кондитерських, відвідання яких стає ознакою заможності.

Модна кондитерська «Жорж», розташована на розі Хрещатика і Прорізної вулиці, була заснована вихідцем із Прусії Жоржем Дортенманом. У витончених порцелянових філіжанках тут смакували найдорожчу каву всесвітньо відомих сортів – «Ява», «Цейлон», «Мока». Вишукана публіка високо цінувала торти «від Жоржа».

З великих вікон на Хрещатику, 15 розглядали публіку відвідувачі кавового закладу швейцарця Бернара Семадені. Ця кондитерська стала визнаним осередком для ділових зустрічей. Смакуючи каву, її завсідники не лише обговорювали біржові новини, а й залюбки читали свіжі газети або грали в шахи. Коли ж на Хрещатику відкрили телефонну станцію, підприємливий Семадені викупив перший в місті номер, за яким можна було заздалегідь замовити столик в його кондитерській. Під час ділових перемовин партнери часто підраховували витрати та зиски, записуючи цифри олівцем просто на мармуровій поверхні столиків.

Згодом колесо історії надовго розчавило і кавові зерна, і навіть згадку про заманливий аромат вишуканого напою, допоки наприкінці минулого століття кава не повернулась в місто, знов пригорнув до себе смаки киян.
легенда
Потреш мене – бадьорість прийде.
Rub me and you will feel awake.
Шукай бронзову скульптурку київської кави в Києві на колоні біля City-Zen cafe&bar на вулиці Велика Житомирська, 20.

Look for a bronze Kyiv Coffee sculpture:
20 Velyka Zhytomyrska Street, on the column near City-Zen cafe&bar.

Над скульптуркою працювали: The sculpture was made by:
«ШУКАЙ!» - це київські символи у вигляді бронзових міні-скульптурок.
«SHUKAI!» - is about small sculptures which represent Kyiv.