Сповідь
екскурсовода

Автор матеріалу: менеджер Києва, Юлія Бевзенко
По-русски, in English

Всім привіт. Мене звуть Юлія Бевзенко і я менеджер Києва. Я проводжу екскурсії Києвом з 2014 року і ось що я хочу сказати.
11 правил для туриста
Робота екскурсовода – це захопливо: треба знайти спільну мову з незнайомими людьми приблизно за 2 секунди, бути чарівною, любити дітей і вміти з ними спілкуватись.
А також потрібно красиво говорити по телефону, приходити вчасно, знати, яке місце порадити для вечері та кави, де найближчий медпункт, магазин з іконами, розклад роботи транспорту, скільки станцій в твоєму місті, скільки часу до аеропорту і так далі.
Але сьогодні я хочу поговорити про роботу туристом *. Я зрозуміла: те, наскільки класною буде екскурсія, залежить на 50% від гостя. Я запропоную вам правила туриста, опираючись на власний досвід. Я дійсно вважаю, що якщо турист перед екскурсією врахує всі ці правила, насолоду від прогулянки отримають і гід, і гості. Поїхали.

* Для мене турист і клієнт дорівнює гість
1. Приходити на прогулянку вчасно

Ідеально, якщо трошки запізнитесь. Серйозно. На хвилинку, дві, п'ять. Особисто у мене тоді знижується градус переживання. Якщо я знаю, що гість прийшов на п'ятнадцять хвилин раніше, а мене ще немає на місці, я більше нервую, ніж якщо він приходить вчасно або на хвилину пізніше.

Якщо ви все-таки прийшли трохи заздалегідь, не дзвоніть екскурсоводу з проханням розпочати прогулянку раніше. Дочекайтеся часу початку прогулянки. Поставтеся до цього, як до вистави, яка починається не тоді, коли ви прийшли, а за розкладом.

Не робити: приходити дуже заздалегідь і дуже спізнюватися
Робити: приходити вчасно або на хвилину пізніше (чисто мій бзик)
2. Подивитися в інтернеті, де місце зустрічі

Якщо гід призначає вам місце зустрічі, подивіться заздалегідь, де воно розташовується, щоб не запізнитися на півгодини. Завантажте на телефон google maps. Наприклад, я призначаю прогулянки біля фонтану на Золотих воротах. Фонтан потрібно трохи пошукати і це прикольно, що місце не очевидне.

Не робити: за півгодини до екскурсії виявити, що не знаєте, куди йти
Робити: подивитися за день до прогулянки в google maps, де місце зустрічі і як до нього дістатися.
3. Йти за екскурсоводом, а не перед ним

Дивіться, якщо гуляє компанія з трьох і більше осіб, неминуче будуть формуватися підгрупи, які відставатимуть або навпаки триматимуться гіда. Так от, намагайтеся йти в ногу з гідом або за ним.

Коли ви йдете попереду екскурсовода, ви будете обертатися та відволікати його запитаннями: "А куди далі?" або він буде відволікатися, гукаючи вам "Друзі, зараз наліво". Якщо ви його не почуєте з першого разу, доведеться кричати вдруге. А гід в цей момент веде розмову з тим, хто поруч з ним, і контролює тих, хто відстав.

Екскурсовод знає, куди йти, а ви - ні. Тому йдіть за ним.

Я ще періодично залишаю групу трохи позаду, щоб вони могли щось обговорити, обмінятися думками, поділитися враженнями. Я спеціально мовчу, роблячи перехід від одного місця до іншого.

Не робити: випереджати екскурсовода
Робити: йти за ним або в ногу
4. Підготувати точну суму заздалегідь

Я, наприклад, працюю за стовідсотковою передоплатою. Але в тих рідкісних випадках, коли оплата запланована на самій екскурсії, трапляється таке.

У гостей виявляється валюта. Наприклад, вартість екскурсії - сто вісімдесят євро, а у гостей двісті євро. Решти у гіда немає. Що робити?

Далі: у гостей євро, заплатити потрібно гривнями, екскурсія вже закінчена, гідові потрібно бігти далі, а гостям шукати обмінник.

Гості хочуть зняти гроші з картки і відкладають це на кінець екскурсії, не попередивши екскурсовода. Екскурсія закінчена, гості повідомляють гіду, що їм потрібен банкомат. Банкомату поблизу немає. Всі витрачають час і шукають банкомат. Він або не працює, або не видає стільки грошей, скільки потрібно, доводиться шукати далі.

Ви даруєте прогулянку своєму коханому, говорите йому: "Відійди, будь ласка", щоб він не бачив, як ви розраховуєтесь. І починаєте шукати гроші в сумці, в кишені, гаманці. Якщо ви не підготуєте точну суму, доведеться викручуватися з незручних ситуацій з рештою та розмінюванням грошей.

Підготуйте гроші в конверті та вручіть його на початку прогулянки, гід вас розцілує. Тому що в кінці ви просто скажете одне одному "До побачення" і розійдетесь.

Начебто дрібниці, але вони економлять час.

Не робити: відкладати питання оплати на останню секунду
Робити: підготувати гроші без решти заздалегідь
5. Давати чайові спокійно

Не потрібно стискати гроші в жменю, пильно дивитися в очі екскурсоводу і в цей момент протягувати закритий кулак.

Якщо ви підготували суму за екскурсію і в неї поклали чайові, скажіть: "Юлю, ось гроші. Тут трошки більше, ніж потрібно. Спасибі вам велике".

Якщо ви оплатили екскурсію заздалегідь, а в кінці хочете вручити чайові, скажіть: "Юлю, ми хочемо вам віддячити за екскурсію. Візьміть, будь ласка. Відмову не приймаємо :)". І вручіть гроші.

Не соромтеся, що даєте мало або вимовляєте це вголос. Повірте, це набагато краще, ніж сунути гроші прямо в кишеню екскурсовода.

Стосовно питання: давати чайові чи не давати? Я люблю чайові та із задоволенням їх приймаю. Вартість моєї екскурсії - від ста євро, тобто я ціную свій час високо, але якщо мені дають чайові, я дуже вдячна і, чесно, всередині себе стрибаю до стелі.

Не робити: соромлячись, запихати чайові гіду
Робити: відкрито давати чайові
І найважливіше.
6. Якщо ви місцевий - довіртеся.

Скажімо, киянин організовує дозвілля для іноземного колеги і все повинно пройти за вищим розрядом. Колега буде в Києві вперше, а ви в Києві живете. Так ось: якщо ви йдете з ним на прогулянку, довіртеся гіду.
Ваш друг, швидше за все, зініціює або прийме пропозицію екскурсовода випити кави в затишній кав'ярні.

Ви ж будете нервувати, що ми втрачаємо час, друг не побачить найголовнішого, а екскурсовод недобросовісно виконує свою роботу, розтягуючи час.

Повірте, екскурсовод хоче показати і Лавру, і Бессарабку з Подолом за дві години, але люди, котрі приїжджають з-за кордону, не хочуть галопом бігти містом.

Це ми з вами біжимо і скорочуємо шлях, а вони гуляють. Для них все нове. І кава дуже смачна. У Києві кава дуже-дуже смачна. І власники кав'ярень з ними спілкуються. Для цього і є прогулянка. А ми, кияни, забуваємо, що перебуваємо на прогулянці й починаємо керувати процесом, щоб справити хороше враження.

Нічого страшного не трапиться, якщо друг не потрапить на Андріївський. Страшне трапиться, якщо ви будете ходити напруженим і вказувати гіду, як йому робити свою роботу.

Швидше за все, ви будете квапити гіда і друга. Тут не фотографувати, тут не зупинятися, сюди не заглядати. Звичайно, адже ви тут вже були.
Знаєте, у мене бували випадки, коли я спілкуюся з іноземним гостем, розповідаю йому про Майдан або національні свята, а мені в цей момент кажуть: "Юлю, йому це не цікаво, розповідайте щось інше". Хоча гість мені сам поставив таке запитання.

Або замовник у мене запитує, куди ми зараз йдемо, я називаю напрямок, і чую у відповідь: "Ні, це показувати не потрібно. Що ще є?". Розумієте, це дуже-дуже забирає енергію та псує настрій. Не хочеться нічого показувати.

І в цей момент гість взагалі може зробити коронний хід, запитати іноземця: «Скажи, ти хочеш туди йти?» А як гість може знати відповідь, якщо він там не був і взагалі тільки годину в цьому місті перебуває. Гість відповідає: "Ой, та мені все цікаво, мені все одно". І в підсумку замовник каже, ходімо покажемо йому Майдан, Андріївська церква не цікава.

Тут я швидше до тону чіпляюся. Адже можна сказати: "Юлю, а можна обов'язково показати Майдан? Мені дуже важливо, щоб він його побачив". Господи, та без проблем, із задоволенням.

Не робити: пояснювати гіду, що буде краще для іноземця, тому що він - гід, а ви - ні.
Робити: поясніть гіду до екскурсії, які об'єкти ви хотіли б, щоб гість обов'язково побачив. Нормальний гід зробить програму і вашим, і нашим.
ТОП-3 правила:
1. Слухати гіда та дивитися йому в очі

2. Йти за екскурсоводом, а не перед ним

3. Підготувати конверт з точною сумою заздалегідь

7. Не кажіть екскурсоводу: "Та звернімо ось тут, так же ближче".

Повірте, ваш екскурсовод знає, куди йти і як ближче. Ви ж не шлях скорочуєте, а гуляєте. Людина несе відповідальність за те, куди ви йдете.
Ретельно вибирайте гіда для персональної прогулянки. З групової ви можете непомітно піти, а ось з індивідуальної - навряд.
8. Якщо вас гуляє двоє-троє, ставайте по один бік від екскурсовода. Ось так, як на фотографії нижче. Тоді я дивлюся на всіх одночасно і мій голос всім чутно.
Бачите: я повернула голову і звертаюся до всіх. Всі мене бачать і чують. А якщо ось так стати, як на фотографії нижче, обабіч мене, то я дивлюся на того, хто задає питання або щось розповідає. І тоді інша людина залишається без уваги.
Ось що думає Катя Тарабукіна, гід по Берліну

Один і той же об'єкт або історичний факт має різне забарвлення.

І робота екскурсовода - це не тільки суха подача фактажу, а часто завданням гіда є розкриття особистого ставлення до тих чи інших речей, не нав'язування своєї позиції, але тим не менш пояснення різних кутів і поглядів на той чи інший історичний процес.

Дуже важливою складовою є саме ця можливість діалогу різних думок. Тим і цікава ця робота, що з кожним іншим гідом один і той же маршрут знаходить свої різні індивідуальні фарби або часом навіть сірість.

Потрібно бути готовим і гіду, і гостеві слухати, чути та приймати різні думки й умовисновки. Це не означає, що необхідно обов'язково погоджуватися)

Мої основні правила:

1. Не мовчати. Можна не соромитися ділитися своїми історіями про якийсь об'єкт або ставити запитання. Прогулянка завжди цікавіша з тією компанією, котра питає, цікавиться. Мовчазні туристи приречені на більш сухі емоції від туру. Люблю допитливих і навіть колючих гостей. Найбільш приголомшливо, коли вдається показати плюралізм думок, розвінчати міфи та вбити стереотипи.

2. Брати з собою на прогулянку воду не менше літра. Часом маршрутом не передбачено магазин в близькості декількох кварталів, до цього треба бути готовим.

3. Взувати зручне взуття, не каблуки, туфлі або шльопанці.


Катя Тарабукіна,
Berlin by Kate

Катя Тарабукіна, Берлін
9. Якщо ви хочете в туалет, скажіть про це. Не соромтесь.

Дуже важко гуляти, коли хочеться в туалет. Коли гід запропонує вам зайти в туалет в заклад, не соромтеся йти, навіть якщо ви нічого не купуєте. Про це буде мій наступний матеріал в блозі.
10. Попередьте гіда, якщо ви йдете на прогулянку з дитиною (5-10 років).

Якщо я заздалегідь знаю про те, що на прогулянці буде дитина, я постараюся взяти щось смачне. У мене на прогулянках дітям зазвичай цікаво, я приділяю їм час і у мене для них вісімдесят тузів у рукаві.

Якщо я приходжу на прогулянку і бачу замість двох дорослих - двох дорослих і четверо дітей, то маршрут стовідсотково потрібно змінювати. Попередження про дітей дозволить гіду краще прокласти маршрут.

Візьміть на прогулянку улюблену іграшку дитини, тоді гіду буде легше знайти з ним спільну мову.

Не робити: мовчати про дітей
Робити: попередити про те, що на прогулянці будуть діти
Ось що думає Саша Бабич, гід по Одесі

1. Якщо ви спізнюєтеся або передумали – зателефонуйте.

2. Не соромтеся ставити гіду запитання. Завжди приємно розуміти, що вас захопила розповідь і ви хочете знати більше. Та й мені легше, коли я розповідаю те, що вам дійсно цікаво.

3. Якщо ви хочете зробити фото, а гід закликає вас вперед, скажіть йому про це. Не факт, що ви ще раз опинитеся в цьому місці.

4. Для киян та інших місцевих: не варто в присутності гіда нав'язливо "виблискувати своєю ерудицією". Якщо ви дійсно знаєте про цей будинок більше або викрили гіда з фактичною помилкою (таке у всіх буває), розкажіть це своїм гостям вже після екскурсії. Але швидше за все ви про це забудете :).

5. Замовляючи екскурсію для своїх гостей, проговоріть гіду їхній рід занять, звідки вони приїхали та їхні захоплення-хобі (якщо це не секрет). Я постараюся знайти на маршруті екскурсії приємні сюрпризи та факти, які втішать вашого гостя.

Я не беру грошей заздалегідь. Пояснюю, що у мене так мотивація різко падає :). І на індивідуальному турі люблю йти між гостями.

Олександр Бабич,
агенство «Тудой-Сюдой»,
Одеса

Саша Бабіч

Александр Бабич, агентство "Тудой-Сюдой", Одесса
11. Не заважайте спілкуванню гіда та дитини

Якщо гід ставить запитання дитині, скільки пташок ти бачиш, постарайтеся дати можливість дитині впоратися самій. Бо далі у гіда є ще питання і ще, він таким чином малечу захоплює і нічого страшного, якщо раптом дитя нарахує три пташки, коли їх буде дві.

Також не відповідайте за дитину, не турбуйтеся, якщо вона відповіла неправильно або не може згадати, як англійською буде "яблуко", хоча займається з репетиторами щодня.

Тут не змагання на швидкість і не атестація, наскільки ваша дитина хороша, це просто комунікація гіда, щоб крихітці не було нудно. Сподіваюся, ви розумієте, що я не вчу вас, як поводити себе з власною дитиною, я говорю лише про те, щоб ви давали можливість гіду спілкуватися.

У мене з дітьми своя атмосфера на прогулянці. І якщо батьки в неї не втручаються, кайфують всі.

Не робити: відповідати за дитину, квапити дитину з відповіддю
Робити: спостерігати за спілкуванням і, якщо дитині потрібна допомога, допомагати
Спасибі, що прочитали цей матеріал.

Буду рада бачити вас у своєму фейсбуці, ютюбі та інстаграмі.

Замовити екскурсію
Фотографії на сторінці Андрій Проць, Катя Каверзна, Віолетта Ємельянова

Переклад тексту Міра Кім,
автор мовного практикума з української мови "Solovei"